Dijital Pazarlama
Trend

Işık Hızı Nedir? Işık Hızıyla Evrende Seyahat Ediyoruz

Evrenin sonsuzluğunu aklımızın sınırlarını zorluyor. Uzayda kilometre hatta ışık hızı bile anlamsız kalıyor. Işık hızıyla seyahat edip evrenin büyüklüğünü anlamaya çalışıyoruz.

Işık Hızı Nedir?

Işık hızı nedir? Işık boşlukta saniyede yaklaşık olarak 300 milyon metre ile hareket ediyor. Tam olarak ise saniyede 299.792.458 metre ile hareket eder.

Işık Yılı Nedir?

Işığın 1 yılda kat ettiği mesafedir. 1 ışık yılı buna göre yaklaşık 9 buçuk trilyon tam olarak ise 9.460.730.473.000 kilometreye denk gelir.

Bu bilgilerden sonra Youtube’nin başarılı kanallarından OLUMLU BAK, “Işık hızıyla seyahat edebilseydiniz ne olurdu?” Sorusunu hazırlamış olduğu güzel bir içerikle evren ve ışık hızını anlamımızı sağlıyor.

Saniyede 300.000 km hızla giden ışık hızı 1 saniyede dünyayı 7,5 kez dönüyor. Işık hızıyla Dünya’dan Güneşe seyahat etmemiz ise 8 dakika 17 saniye sürüyor. Güneş sistemimizde ışık hızıyla seyahat hızlı bir şekilde gerçekleşirken, güneş sisteminin dışına çıktıktan sonra evrenin sonsuzluğunkarşısında ışık hızı adeta anlamsız kalıyor. Sizleri buna yönelik bilgiler içeren video ile baş başa bırakıyorum…

Bir yanıt yazın