Pazarlama

Negatif Talep Nedir?

Negatif Talep Nedir?

Tüketicinin ürünü istemediği hatta kaçınmak için ödeme yapmaya hazır olduğu talep türüne “Negatif Talep” denir. Örneğin; hastane hizmetleri, cenaze hizmetleri, sigorta hizmetleri gibi.

Negatif Talep Pazarlama Stratejisi:

Negatif Talep Pazarlama Stratejisinde olumsuz talebin nedenini belirleyerek bu talebi tersine çevirip pozitif hale getirmektir. Bu iletişim stratejisi “dönüştürücü pazarlama” olarak isimlendirilir.

Örneğin, ürünün kötü bir itibarı var veya kullanıcılar aklında kötü bir imaj oluşturuyor veya performansı yetersiz, bu ürün hakkında pazarlama uzananlarının görevi ürünün itibarını nasıl değiştireceklerini, özelliklerini değiştirip değiştirmeyeceklerini ve genel olarak ürünün nasıl sunacaklarına karar vermek olacaktır. O ürün için doğru iletişim stratejisi ile yeni bir itibar oluşturularak pazarlama iletişim planı (tutundurma) kurgulanır.

Negatif Talep İçin Etkili İletişim Stratejileri:

Tanıtım Yapmak Yerine Farkındalık Yaratmak: Negatif taleple mücadele ederken, sıradan reklam ve tanıtım yöntemlerinden ziyade, tüketicilerin ürünün önemini anlamalarını sağlayacak farkındalık yaratma stratejileri ön plana çıkar.

Bilgilendirme Üzerine Odaklanmak: Tüketicilere, ürün veya hizmetin değerini, önemini ve gerekliliğini anlatmak, olumsuz algıları değiştirmenin anahtarlarından biridir. Bu, özellikle sağlık, güvenlik veya finansal koruma gibi temel ihtiyaçlara hitap eden hizmetlerde önemlidir.


Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu