Sağlıkta Pazarlama

Kliniklerde Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarlama stratejileri, kliniğiniz ile uyumlu olmadığında başarısız olur.

Bir kardiyoloji kliniğinin, kişiselleştirilmiş bakımı ve öncü teknolojiyi öncelikli olarak benimsediğini hayal edin. Aynı zamanda bu markanın pazarlama departmanı, genç hastane personelinin popüler dans yaptığı bir sosyal medya kampanyası başlatsaydı ne olurdu? Parlak, mizah dolu bilgi grafikleri ve fitness takımlarının ödül olarak verildiği yarışmaları hayal edin.

Bu, markanın temel değerleriyle büyük ölçüde uyumsuz bir şekilde, ana hedef kitleyi yakalama konusunda başarısız olurdu kalp sağlığıyla ilgili endişeleri olan yaşlı yetişkinler.

Dahası, yaşlı yetişkinler dansı izlemeyi başarsalar bile, hassas kardiyak konularla ilgili kibar olmayan sosyal medya içeriğinden rahatsız olurlardı.

Pazarlama çabalarınız, markanızın temel değerleri ve konumlandırması tarafından yönlendirildiğinde ve markanızın özüyle rezonansa girdiğinde başarılı olur.

Tıbbi dijital pazarlama girişimlerimizin marka stratejinize uyumlu olmasını sağlamak için en iyi ipuçlarımızı topladık.

Ancak bu bilgileri keşfetmeden önce, marka ve dijital pazarlamanın temel kavramlarına kısa bir göz atalım.

Markalaşma Nedir? 

İpucu: Markalaşma bir logodan daha fazlasıdır.

Markalaşma, kliğinizin kendisi için yarattığı imajdır. Görsel kimlik tasarımı, ses tonu, mesajlaşma, misyon, vizyon ve değerleri içerir.

Dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? 

Dijital pazarlama, markanızı, sağlayıcılarınızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için çevrimiçi kanallardan yararlanır. Arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik pazarlaması, ücretli arama, sosyal medya, e-posta ve daha fazlasını içerir.

Dijital Pazarlama ile Markalaşma Arasındaki Fark Nedir?

Marka stratejiniz, markanızı oluşturma ve büyütme yol haritasını sağlar.

Dijital pazarlama stratejileriniz, markanızın temel unsurlarını yürütmek ve büyütmek için araç olarak hizmet eder. Aynı şey olmasa da, birbirleriyle bağlantılıdırlar.

Marka stratejiniz, dijital pazarlama stratejinizi bilgilendirir ve dijital pazarlama stratejileriniz markanızı başlatmak ve güçlendirmek için yardımcı olur.

Maksimum etki için kliniklerin, tüm geleneksel ve dijital pazarlama çabalarını yönlendirmek için net ve özlü bir marka stratejisi belirlemesi gerekmektedir.

Kliniğinizin Pazarlama Planı Marka Stratejinizle Uyumlu mu? 

Bir sağlık markası oluşturmak ve büyütmek için bir stratejiye ihtiyacınız var. Temel değerlerinizden marka renklerinize kadar her şey hesaplanmış olmalıdır.

Peki, dijital pazarlama stratejinizin Kliniğinizin stratejinizi ile doğru bir şekilde uyguladığından nasıl emin olursunuz?

İşte bunu yapmanın yedi yolu :

1. Marka Temelinizi/Konumlandırmanızı Oluşturun

Eğer Kliniğiniz için kurumsal bir marka stratejiniz yoksa, işte başlatmak istediğimiz nokta burası.

Eğer varsa, pazarlama ekibiniz içerik yazarlarından dijital pazarlama uzmanlarına kadar herkes bu stratejinin tüm unsurlarını düzenli olarak gözden geçirmeli ve kendilerini bu unsurlarla tanıştırmalıdır, çünkü zamanla değişebilir ve esnek olabilirler.

Bu, tüm pazarlama fikirleri için temel rehber çizgileri kapsar.

Öncelikle ve en önemlisi, kurumsal marka yönergeleriniz yoksa, bunları oluşturmanız gerekecek. Marka yönergeleri, marka kimliği ve ses gibi şeyleri belirleyerek, tüm katılımcıların aynı sayfada kalmasına yardımcı olur.

2. Pazarlamanızı Marka Yönergeleri ile Yönetin

Tıbbi dijital pazarlama çabalarınızı ve marka stratejinizi birleştirmek için, marka ve pazarlama ekipleri arasında tutarlı işbirliği ve açık iletişim şarttır. Bu, tüm pazarlama girişimlerini etkili bir şekilde destekleyen bütünleşik bir marka stratejisinin geliştirilmesini sağlar.

Örneğin, marka ekibiniz, pazarlama ekibinize aşağıdaki yönergeleri belirlemeli ve sağlamalıdır:

Marka kimliği

Logo, renk paleti, tipografi, görsel ögeler vb.

Mesaj

Marka sesi, slogan kullanımı, ana mesaj direkleri vb.

Görsel tarz

Grafikler, düzen ve tasarım, ikonografi vb.

Dijital

Web sitesi tasarımı, sosyal medya (örneğin, görseller ve gönderi formatları), ücretli arama reklamları, e-posta pazarlama şablonları vb.

3. Dijital Kanalları Markanızla Uyumlu Hale Getirin

Dijital kanalları kliniğiniz ile uyumlu hale getirmek,internette etkileyici bir çevrimiçi varlık oluşturmak için esastır. Bu, kliniğinizin tutarlılık, güvenilirlik, tanınma ve olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmasına yardımcı olur. Bunlar, optimal pazarlama girişimlerini oluşturmak ve başarıyı (pazarlama hedeflerinizle tanımlanmış şekilde) inşa etmek için bir araya gelir.

Tüm platformlar eşit yaratılmamıştır ve yalnızca bazıları markanız için uygun olacaktır.

Hedef kitlenizin sık sık ziyaret ettiği platformları seçin ve onları marka sesiniz ve mesajınızla uyumlu hale getirin. Birden fazla konum ve büyük sağlık organizasyonları için, bunlar şunları içerebilir:

  • Marka web sitesi
  • Yerel SEO
  • İçerik pazarlaması
  • Ücretli arama reklamları
  • Sosyal medya (örneğin, Facebook, X [eskiden Twitter] ve LinkedIn)
  • E-posta kampanyaları

4. Kliniğinizin Hikayesini Yayınlayın

Kliniğinizin kökeni, değerleri ve hedefleri hakkında etkileyici öyküler geliştirin. Bu mesajlaşmayı netleştirmek, tüm ekip üyelerinin marka kimliğinizi doğru ve etkili bir şekilde tüm geleneksel ve dijital kanallarda iletişim kurmalarına yardımcı olacaktır.

Marka kimliğinizin tutarlı kalmasını sağlamak ve tüketici sadakatini güçlendirmek için uygun kanallarda öyküleri ve destekleyici içeriği özelleştirin, yayınlayın ve paylaşın ( Instagram Reels, TikTok , YouTube vb.)

5. Pazarlama Fikirlerini Müşteriler ile Pekiştirin

En iyi marka stratejileri, ürünlerinize, tedavilerinize, prosedürlerinize veya diğer hizmetlerinize ihtiyaç duyan hastaları temsil etmek üzere oluşturulan kurgusal karakterler olan kişileri içerir. Bu kişiler, hedef tüketicinin ihtiyaçlarını, deneyimlerini, davranışlarını ve sağlık hedeflerini gösterir.

Kişiler, ilgili marka hikayeleri oluşturmak ve etkileşime giren, çeken ve dönüştüren destekleyici pazarlama fikirleri oluşturmak için hayati öneme sahiptir.

6. İçeriğinizi Kliniğinizin Mesajına Uydurun

Önceki benzetmemize geri dönelim. Eğer marka stratejisi yol haritası ise ve tıbbi dijital pazarlama hizmetleri araç ise, o zaman marka mesajlaşması, izleyicinizi markanıza daha derin bağlantılar kurmaya yönlendiren hikayeler, anlatılar ve mesajlar aracılığıyla kılavuzlayan pusuladır. Bu hikayeler ve mesajlar ;

Birbirini tamamlayarak.

Genel marka stratejisi ile uyumlu olarak.

Her tüketici temas noktasında bütünsel ve unutulmaz bir deneyim oluşturarak.

Bu üç unsur (örneğin, marka stratejisi, dijital pazarlama stratejileri ve marka mesajlaşması) birbirine bağlıdır ve Kliniğinizin veya Hastanenizin güçlü ve tutarlı bir çevrimiçi marka varlığı oluşturmasına yardımcı olabilir.

7. Tutarlı Bir Klinik Olarak Devam Etmek

Sağlık Kliniklerinde tutarlı olararak ilerlemek, pazarlama ve iletişimi daha basit hale getirir ve kliniğin tanınmasını, markasının hatırlanması, güvenilirlik ve güven gibi özellikleri tüm kanallarda güçlendirir.

Pazarlama stratejiniz için sağlam bir temel oluşturmak için web siteniz, sosyal medya profilleriniz, e-posta pazarlaması ve ücretli reklamcılık da dahil olmak üzere tüm ilgili kanallarda aynı markalama unsurlarını kullanın.

En İyi Sonuçlar İçin Markalama ve Dijital Pazarlama Stratejilerinizi Bağlayın

Markalama ve dijital pazarlama arasındaki ilişki, iş başarısı için kritiktir.

Sağlık kuruluşları, dijital kanalları verimli kullanarak, ilgi çekici marka hikayeleri oluşturarak ve mesajları kanallar arasında entegre ederek, tüketici sadakatini besleyen ve daha fazla fırsat oluşturabilen internet profili oluşturabilirler.

Marka uyumlu sağlık pazarlamasının gücü, sadece stratejik yürütme içinde değil, aynı zamanda markanızın özüyle rezonans sağlayan güçlü, marka uyumlu anlatıların yaratılma sanatında da yatar.

Daha fazla böyle içerikten haberdar olmak için Linkedln hesabımızı takip edip DijitalPi sitemizi okumaya devam edin.

Başa dön tuşu