Dijital Pazarlama

Klinikler için Google Reklamlarını Optimize Etmeye Yönelik 20 İpucu

Klinikler için Google Reklamlarını Optimize Etmeye Yönelik 20 İpucu

Google Reklamları ; ücretli arama (ayrıca tıklama başına maliyet veya TBM olarak da bilinir), dijital reklam ortamlarının en yüksek geri dönüşünü genellikle sağlar.

Google Reklamları (ve çok daha küçük rakibi Microsoft), sağlık çözümleri aktif olarak arayan kişilere hedeflendiği için çok iyi çalışır. Dahası, ücretli arama önemli avantajlar sağlar ve uygulanabilir veri şeklinde neredeyse anında geri bildirim sağlar.

Google Reklamları Ayrıca:

 • Optimize edilebilir
 • Esnek
 • Hızlı
 • Kesin

Son olarak, Google Reklamları, sağlık hizmeti sunan işletmeleri lokasyon bazında mükemmel bir şekilde pazarlamak için harika bir araçtır.

Sağlık pazarlamacıları, her bir işletme konumu için belirli kitleleri, anahtar kelimeleri ve demografikleri tek bir kampanya çerçevesinde hedefleyebilirler.

Klinikler genellikle mevcut Google Reklam kampanyalarını optimize olmasını istiyorlar ama ilk yapmamız gereken şey kapsamlı bir denetim yapmak ve fırsat alanlarını belirlemektir. Bu genellikle bütçelerini maksimize eden ve genel kampanya etkinliğini artıran değişiklikleri içerir.

Pazarlama bütçenizi maksimize etmek, sağlık işletmeleri için sürekli reklam optimizasyonunun neden önemli olduğunun en önemli nedenlerinden biridir. Neden mi? Amacınız, reklam dönüşümlerini artırırken ortalama dönüşüm maliyetlerini azaltmak olmalıdır.

Dönüşümleri artırmak için 20 yol ve reklam optimizasyonunun neden önemli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Reklam Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Google Reklam kampanyaları karmaşıktır ve sürekli olarak değişmektedir. Yeni fırsatların takip edilmesi ve stratejik hedefleriniz için hangi güncellemelerin en iyi olduğuna karar vermek, kampanya başarısını ve geri dönüşü maksimize etmek için temel öneme sahiptir.

Optimize edilmiş reklam kampanyaları:

 • Hedef kitlenize son derece uygun
 • Eylem odaklı iletişim ve çağrılar içerir
 • Ziyaretçinin tıklamasını sağlamak için duygusal bir tepki uyandırır

Google Reklamlarınızı sürekli olarak optimize etmek, doğru kişilere doğru zamanda ve doğru ürün veya hizmetle sürekli olarak hedeflemeyi sağlar. Ayrıca pazarlama dolarlarınızı akıllıca kullanmanızı da sağlar.

Google Reklamları

Google Reklamlarını Optimize Etme ve Dönüşümleri Artırma Yolları

Google Reklam kampanyalarını optimize etmek ve reklam harcamasından elde edilen getiriyi maksimize etmek için 20 ipucu aşağıda verilmektedir. Bu prensipler tüm boyuttaki işletmeler için geçerli olsa da, büyük ve kurumsal ölçekteki şirketler için yatırım getirisini maksimum düzeye çıkarmaya destek olur.

Anahtar Kelimelere Odaklanma

Anahtar kelimelerinizi ürün ve hizmetlerinizle uyumlu hale getirin. Anahtar kelime stratejinize temel ürün ve hizmetleri dahil edin. Müşteriler ve hastalar dönüşüme hazır olduklarında, belirli ürün ve hizmet adlarını arayacaklarından, bunları dahil etmek maksimum reklam performansı için önemlidir.

Tüketicilerin Araştırma ve Satın Alma Davranışlarını Anlayın

“Ameliyat,” “maliyet,” “satın alma” veya “fiyat” gibi düşük huni terimlerini kullanmak, daha fazla araştırmaya yönelik olanlardan yüksek niyetli sorguları hedeflemeye yardımcı olabilir.

Olumsuz Anahtar Kelime Filtreleyin

Olumsuz anahtar kelimeler, daha düşük değerli tıklamaları filtrelemeye yardımcı olabilir. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Arama Terimleri Raporu’nda “iş,” “maaş,” “nasıl olunur” ve “karşılaştırma” gibi kelimeleri olumsuz anahtar kelime listesine eklemek, anahtar kelimelerinizin gereksiz kullanımlarını elemenize yardımcı olabilir (örneğin, farklı bir endüstri farklı bir amaç için kullanıyorsa).

Doğru Anahtar Kelime Eşleme Türlerini Kullanın

Üç temel eşleme türü vardır: geniş, sözcük grubu ve tam. Stratejik olarak kullanıldığında, her bir eşleme türü Google reklamınızı yüksek niyetli kitlelere yönlendirmenize yardımcı olabilir.

a. Geniş eşleme geniş bir arama sorgusu yelpazesini yakalar.

b. Sözcük grubu eşleme belirli bir ifade içeren sorguları yakalar.

c. Tam eşleme, aynı anlama veya niyete sahip arama sorgularını yakalar.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Daha uzun, çok kelimeli ifadeler, pazarlama hunisinin altında daha yüksek niyetli tüketicileri çeker. Daha uzun, daha belirli anahtar kelime ifadeleri, daha hassas bir kitleye ulaşmanızı sağlar ve size rekabet avantajı sağlar (çünkü daha az rakibin özellikle onları hedeflemesi olasıdır).

Arama Niyetini Ön Plana Çıkarın

Belirli arama sorguları için hangi reklamların gösterildiğini belirleyin. Google’ın Reklam Önizleme ve Tanı Aracı’nı kullanarak rakiplerinizden farklılaşın. Metninizi işletmenizi neden seçmeleri gerektiğini hızlı bir şekilde ilettiğinden emin olun. Öncelikle benzersiz satış tekliflerini ve ana farklılaştırıcı faktörleri sergileyerek başlayın.

Tüketici Faydalarını Öne Çıkarın

Tüketicilere ürünlerinizden ve hizmetlerinizden nasıl faydalanacaklarını göstermek, dönüşümü teşvik etmeye de yardımcı olacaktır.

Basit ve Spesifik Olun

Tek bir reklamda çok fazla şey denemeyin çünkü bu sadece etkinliğini azaltır ve mesajınızı karıştırır. Bir satış noktasıyla mesajı basit tutun.

Her Kampanyaya Ayrı Açılış Sayfası Kullanın

Her reklam kampanyası için tek bir hedef sayfası oluşturun ve optimize edin. Google reklam dönüşümlerini ana sayfanıza yönlendirmeyi bırakın. Reklam metninizin hedef sayfa metniyle eşleştiği zaman daha fazla dönüşüm elde edersiniz.

Mevsimsellikten Uzak Kalmayın

Mümkün olduğunda, reklamlarınızı mevsime uygun hale getirin. Mevsimsel sağlık sorunlarını (örneğin, soğuk algınlığı ve grip, mevsimsel alerjiler, astım, sıcak çarpması, güneş yanığı vb.) vurgulayarak daha yüksek dönüşümler elde edin.

Doğru Yapıyı Edinin

Başlık Durumunu Kullanın

Başlık durumu, başlıkta her kelimenin veya özel ismin büyük harfle yazılması anlamına gelir (örnek olarak blog başlığımızı kontrol edin). Bu strateji, reklamınızın Google’ın büyük harf kullanımı politikalarını ihlal etmeden dikkat çekmesine yardımcı olur. Ayrıca, birkaç araştırma, başlık durumunun reklam başlıklarında kullanıldığında cümle durumundan daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur.

Reklam Uzantılarını Kullanın

Site bağlantıları, çağrı uzantıları, yapılandırılmış parçacıklar, konum uzantıları ve daha fazlasını ekleyerek ek, ilgili bilgilere parmak ucunuzla erişim sağlayın. Bu, tıklama oranınızı artırmaya yardımcı olacaktır.

En İyi Kampanya Türlerini Seçin

Belirli reklam türleri, benzersiz pazarlama hedeflerinize bağlı olarak diğerlerinden daha iyi çalışacaktır. Bir yetenekli dijital stratejist, potansiyel müşteri oluşturma, satış, web sitesi trafiği, marka farkındalığı vb. sağlamak için en etkili türleri belirlemede yardımcı olabilir.

İşte yedi kampanya türünün hızlı bir özeti ve göründükleri yerler:

 • Arama: Arama motoru sonuçları sayfasındaki metin reklamları (SERP)
 • Görüntü: Tüketicilere genel farkındalık için hedeflenen web sitelerindeki medya zengini (video veya görüntü tabanlı) reklamlar
 • Keşif: Hedef müşterileri çekmeye ve dönüştürmeye hazır olan görüntü tabanlı reklamlar
 • Video: YouTube’da beslemeye yerleştirilmiş video reklamları
 • Alışveriş: Google’daki ürün reklamları
 • Uygulama: Yalnızca mobil uygulama özel reklamlar, birkaç kanalda yayınlanır
 • Performans Maksimum: Temmuz 2022’de yerel arama ve akıllı kampanya türlerini değiştiren yapay zeka destekli, çok yönlü kampanya oluşturucusu. Bu kampanya türü, pazarlamacıların YouTube, Görüntü, Arama, Keşfet, Gmail ve Haritalar dahil olmak üzere birden fazla platformda dinamik olarak reklam oluşturmasına ve sunmasına olanak tanır.

Parametrelerinizi Keskinleştirin

Özel Kitleler Oluşturun

Google reklam kampanyalarınızı, belirli demografik özelliklere dayalı olarak belirli gruplara hedefleyerek optimize edin (örneğin, ev halkı geliri, yaş, cinsiyet, meslek, coğrafya, cihazlar ve daha fazlası). Bu, reklam harcamanızı ve etkinliğinizi maksimize etmenize yardımcı olur.

Günün Zamanına Göre Optimize Edin

Kampanyalarınızı başlattıktan sonra, gün boyunca nasıl performans gösterdiklerini analiz edebilir ve kampanyalarınızı o saatlerde daha sık görünmesi için ayarlayabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Google Reklamları, reklam hedeflerinize ve harcamak istediğiniz günlük tutara dayalı olarak bir kampanya için günlük veya paylaşılan bir bütçe belirlemenize olanak tanır. Bu özellik, reklam harcamanızı sınırladığınızdan emin olmanızı sağlar, bu özellik özellikle sabit bütçeler veya yeni bir reklam konsepti test edildiğinde avantajlı olabilir.

Akıllı Teklif Verme Stratejilerini Test Edin

Yapay zeka destekli teklif verme stratejileri ile dönüşümleri optimize edin ve sinyal sayısını önemli ölçüde artırın (örneğin, kampanya türleri, kitleler, demografik özellikler, konumlar, günün saati vb.).

Daha fazla böyle içerikten haberdar olmak için Linkedln hesabımızı takip edip DijitalPi sitemizi okumaya devam edin.

Başa dön tuşu