Dijital Pazarlama

SEO’da Sizi Öne Çıkarabilecek 5 İpucu

Güvenilir sağlık siteleri, güncel ve doğru bilgiler içermelidir.

Ayrıca, SEO optimize içeriğe sahiptirler.

Organik arama sonuçlarında rakiplerinizin önünde olmak ve doğru hedef kitlenize ulaşmak için içeriğinizi düzenli olarak SEO için güncellemeniz gerekmektedir.

Bu blog yazısında, bunu beş adımda nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Öncelikle, içerik optimizasyonunu tanımlayalım.

İçerik Optimizasyonu Nedir?

İçerik optimizasyonu, bir web sitesini veya web sayfasını arama motorları ve insanlar tarafından kolayca bulunup anlaşılabilir hale getirme sürecidir.

Bu süreç, daha iyi ve temiz bir site mimarisi oluşturmaktan, web sayfalarını optimize edilmiş başlık etiketleri, meta açıklama etiketleri, başlıklar ve insanların aradıklarını yansıtan vücut içeriği ile güncellemeye kadar her şeye uygulanabilir.

SEO’nun tüm yönlerinde olduğu gibi, içerik sadece arama motoru algoritmaları için “optimize” edilmemelidir. Google, içerik optimizasyonu için insan odaklı bir yaklaşımı talep eder ve manipülasyon veya black-hat SEO tekniklerini kolayca tespit edebilir.

İşte içeriğinizi SEO için güncellemenin, daha yüksek sıralamalara ulaşmanın, daha fazla sağlık tüketicisini çekmenin ve işinizi büyütmenin beş etik adımı:

Adım 1: Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir SEO stratejisinin temelidir. İnsanların arama motorlarına hangi kelimeleri ve ifadeleri yazdığını belirtir. Bu, onların endişeleri ve öncelikleri hakkında değerli bilgiler verir. Bu araştırma, sağlık tüketicilerinin istediği ve ihtiyaç duyduğu son derece ilgili içeriği oluşturmanıza olanak tanıyarak içerik stratejinizi bilgilendirebilir.

Doğru şekilde nasıl yapılacağı:

 • Mümkün olan arama konuları ve sorularını beyin fırtınası yapın
 • Hedef kitlenizin arayabileceğini düşündüğünüz sorguların bir listesiyle başlayın. Web siteniz, tüm ürünleriniz, hizmetleriniz, tedavileriniz vb. için sayfalara sahip olmalıdır.
 • Yüksek kaliteli bir araştırma aracı kullanın (ücretli veya ücretsiz)
 • Ubersuggest, AHREFS, SEMRush ve Surfer SEO gibi araçlar, arama hacmini ölçmenize ve yakından ilişkili terimleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Anahtar kelime hedeflerini seçin

Tüm anahtar kelime seçeneklerini gözden geçirin ve arama hacimlerini not alın. Uzmanlık alanınıza uygun terimleri seçin ve alan yetkinliğiniz için makul bir anahtar kelime zorluğuna sahip olun (örneğin, birincil anahtar kelime ve üç ila beş sekonder anahtar kelime).

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin arama niyetine uygun olduğundan emin olun

İşte üç ana arama niyet türü ve anlamları:

Ticari: Ticari niyetli anahtar kelimeler ve ifadeler, sağlık tüketicileri tarafından ürün ve hizmet satın almak veya satın alma kararı vermeden önce kendilerini eğitmek isteyenler tarafından arama motorlarına yazılır.

Bilgilendirici: Bilgilendirici niyetli anahtar kelimeler ve ifadeler, genellikle soru olarak ortaya konur ve kim, ne, nerede, ne zaman, neden ve nasıl gibi kelimeler kullanılır. Bu, bir kullanıcının bir şey öğrenmek istediğinde kullanılır.

Yönlendirme: Yönlendirme niyetli anahtar kelimeler ve ifadeler, insanlar belirli bir web sitesi aradıklarında arama çubuğuna yazılır. (örneğin, Facebook, Healthcare Success vb.)

Anahtar kelime tekralanan içeriklerden kaçının

Google, her konu başına bir sayfanızın olmasını ister. Mevcut içeriğinizin, web sayfaları, blog yazıları ve makalelerdeki içeriğinizin aynı arama sorgusu için zaten sıralanmadığından emin olun.

Adım 2: Rakiplerinizi Analiz Edin

Kapsamlı bir rakip analizi, sektörünüzdeki rakipleri ve dijital pazarlama stratejilerini belirler. Bu araştırmayı kullanarak işletmenizin rakiplerine göre güçlü ve zayıf yönlerini belirleyebilirsiniz.

İşte başlamanın yolları:

 • Birincil bir anahtar kelime için bir arama sorgusu çalıştırın
 • Anahtar kelime araştırmanız tamamlandıktan ve birincil bir anahtar kelime hedefi belirledikten sonra, Google’ın ilk sayfasındaki rekabetçi arama sonuçlarını gözden geçirin.
 • Rakip içeriğini okuyun, inceleyin ve analiz edin
 • Düşünülmesi gereken birkaç şey:
 • İşletme adları, ürünler ve hizmetler
 • Satış taktikleri ve sonuçları
 • Kelime sayısı, konular, görsel unsurlar vb.

Rakip içeriğini aşmak amacıyla analiz etmek önemlidir – onlara katılmak değil. Bunun için, mevcut içeriğin on kat daha iyi olan içerik oluşturmanızı öneririz – böylece içeriğiniz onun önünde sıralanabilir.

Adım 3: İçerik Taslağınızı Oluşturun

Bu adım, web sayfanızın, blogunuzun veya makalenizin içereceği konu ve alt konuların detaylı bir genel bakışını veya taslağını oluşturmayı içerir. Bu taslak, Google ve diğer arama motorlarında rekabet eden içeriği inceleyerek ve taslağınızın rekabetçi soruları ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ele almasını sağlayarak oluşturulur.

En iyi ve en rekabetçi arama motoru optimizasyonu içeriğini çıkarmak için bir taslak oluşturmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

 • İçeriğinizde tartışılacak konular için anahtar kelime araştırmanızı ve rekabet analizinizi bir rehber olarak kullanın
 • Başlıklarınızı (H1, H2, H3 vb.) düzenleyin
 • İçeriğinizi mantıklı bir yapıda düzenleyin ve kullanıcıların muhtemelen sorması gereken sorulara cevap verdiğinizden emin olun

Adım 4: SEO İçeriğinizi Güncelleyin ve Yazın

İşte içeriği arama motorları için optimize etmenin ve daha fazla yüksek-niyetli ziyaretçi çekmenin yolları:

 • Başlık ve meta açıklama etiketlerinizi anahtar kelime hedeflerinizle optimize edin.
 • Başlığınıza (H1) ve diğer başlıklarınıza anahtar kelimelerinizi doğal bir şekilde yerleştirin.
 • Anahtar kelimelerinizi ve anlam olarak ilişkili kelimeleri ve ifadeleri içeriğinize doğal bir şekilde dahil edin.
 • Gerekirse daha fazla içerik yazın ve özellikle belirli bir sayfada insanların ne öğrenmek veya bilmek istediğini karşılamak için.
 • Uzmanlık, Deneyim, Otorite ve Güven özelliklerinizi sergileyin.
 • Dilbilgisi ve yazım hatalarını düzelterek üstün kaliteyi sağlayın.
 • Sadece güvenilir kaynaklara (konularınızı destekleyen kapsamlı, kanıta dayalı içerik sağlayan web siteleri) bağlantı verdiğinizden emin olun.
 • “Okunabilirlik”i göz önünde bulundurun ve gerekli olmadıkça büyük kelimeler kullanmaktan kaçının. Amerikan Tıp Derneği (AMA), tüm hasta içeriğinin altıncı sınıf okuma seviyesinde yazılmasını önermektedir. Okuma seviyenizi Microsoft Word, Flesch-Kincaid okunabilirlik testi ve SEMRush gibi araçlarla kontrol edebilirsiniz.
 • Clearscope, FRASE ve Surfer SEO gibi SEO içerik optimizasyon araçlarını kullanmayı düşünün, böylece kitleinizin ihtiyaçlarını karşılayan ilgili ve yardımcı içerikler sunup sunmadığınızı sağlayabilirsiniz.

Adım 5: Teknik SEO’yi Entegre Edin

Son ama kesinlikle en az önemli olarak, sayfa sıralamasını iyileştirmek için sitenizin teknik yönlerini geliştirin.

Yüksek sıralı içerik ve web sitenize daha fazla organik trafik için sağlam bir temel oluşturmak için teknik içerik optimizasyonu için on bir ipucu şunlardır:

 • Siteliğinizin kategoriler ve alt kategorilerle ilgili mantıklı bir yapıya sahip olduğundan emin olun.
 • XML site haritanızı oluşturun ve optimize edin.
 • Web sayfalarınızın, bloglarınızın ve makalelerinizin masaüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenip tam işlevselliğe sahip olduğundan emin olun.
 • Web sitenizin Google’ın Temel Web Değerleri kılavuzlarına uygun olduğunu doğrulayın (örneğin, büyük resimler, videolar ve ağır JavaScript kullanımı sayfa yükleme hızını olumsuz etkileyebilir).
 • İç bağlantı stratejinizi optimize edin ve metin içi bağlantılar kullanarak ilgili içeriğe yönlendirin.
 • Anahtar kelimenizi veya ifadenizi ana resim Alt metnine dahil edin.
 • Çift içerik sorunlarını önlemek için kanonik URL’leri kullanın.
 • URL’leri kısa tutun ve hedef anahtar kelimenizi içerdiğinizden emin olun.
 • Web sitenize bir SSL sertifikası yükleyin.
 • Google Arama Konsolu’nda herhangi bir tarama hatasını kontrol edin ve düzeltin.
 • Bozuk bağlantıları bulun ve düzeltin.

Bu SEO içerik optimizasyon ipuçlarını kullanarak işletmenizin güçlü bir sağlık içerik pazarlama stratejisi oluşturmasına, arama motoru sayfa sıralamasını artırmasına, daha fazla yüksek niyetli kitle çekmesine, onları satış hunisinden geçirmesine ve satışları ve geliri artırmasına yardımcı olun.

Eğer içeriğiniz yeterince etkili değilse ve ücretsiz bir SEO kontrolü istiyorsanız, bugün Healthcare Success ile iletişime geçin. SEO içerik optimizasyonu en iyi uygulamalarının dijital pazarlama stratejinizi nasıl yükseltebileceğini ve işinizi nasıl büyütebileceğini kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz.

Sağlık SEO ajansımız, web sitesi içeriği optimizasyonunda arama motoru algoritmalarına yardımcı olabilir, böylece daha fazla yüksek kaliteli leads elde edebilir ve bunları karlılığa dönüştürebilirsiniz.

Başa dön tuşu