Dijital PazarlamaSağlıkta Pazarlama

Sağlık Hizmetleri Pazarlamasında Facebook ve Instagram Reklamının 4 Önemli Faydası

Sağlık alanında Facebook reklamlarına yatırım yapmayı hiç düşündünüz mü? Ya da dönüşümleri artıran Instagram reklam kampanyalarını? Eğer sosyal medya üzerinden yapılan ücretli reklam çalışmalarına önem vermiyorsanız, yeni potansiyel müşterilere ulaşma, marka bilinirliğini artırma, dönüşüm elde etme ve işletmenizin gelirini yükseltme anlamında büyük bir fırsatı kaçırmış oluyorsunuz.

Facebook’un yaklaşık olarak 1,9 milyar günlük aktif kullanıcısı ve Instagram’ın ise 500 milyon olduğunu düşünün. Bu rakamlarla, sosyal medya reklamcılığının sağlık hizmetleri alanındaki işletmeler için devasa bir fırsat sunduğu açıkça görülmektedir. En önemlisi sağlık Hizmetleri Pazarlamasında Facebook ve Instagram Reklamı diğer reklam türlerine kıyasla daha yüksek bir yatırım getirisi sağlamaktadır.

Ücretli Sosyal Medya Reklamları Organik Sosyal Medyaya Göre Neden Daha Etkili?

Sağlık hizmetleri pazarlamacıları genellikle ücretsiz, organik sosyal medyayı ücretli reklamlara tercih ederler. Ancak, organik paylaşımların genellikle bir işletmenin aktif takipçilerinin yalnızca %5’ine veya daha azına ulaştığı düşünüldüğünde, bu durum potansiyel hedef kitlelerinin sadece küçük bir bölümüne erişebildiklerini gösterir. Ücretli sosyal medya reklamcılığında çok daha az rakibiniz olacak ve bu da işletmenize çok daha fazla potansiyel müşteri ve yeni hasta çekme konusunda önemli bir fırsat sunacaktır. Bununla birlikte, işte sağlık alanında Facebook reklamları ve dönüşüm odaklı Instagram reklam kampanyalarından faydalanmanız için dört harika neden:

1. Sağlık Hizmeti Tüketicilerinizin Çoğu Facebook ve Instagram’da!

Sağlık konularında güvenilir bilgi kaynakları arayan tüketiciler genellikle aile üyeleri, arkadaşları veya toplum liderleri gibi güvendikleri kişilere başvururlar. Ancak, günümüzde yalnızca kulaktan kulağa bilgiye güvenmek yetmiyor. Facebook’un verilerine göre, tüketicilerin %25’i sosyal medyayı, başkalarıyla bağlantı kurmak ve daha bilinçli sağlık kararları almak için kullanıyor. Bu durum, birçok tüketici için sağlık hizmetlerini yönetmek ve kendileri için en iyi kararları almak için sosyal medyayı kullanma gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Tüketicilerin sağlık hizmetlerini seçerken büyük ölçüde sosyal medya varlığına güvendikleri ortaya çıktı. Yaklaşık %60’ı, etkili bir sosyal medya varlığına sahip sağlık hizmeti sağlayıcılarını tercih etme eğiliminde olduğunu belirtti. Ayrıca, tüketicilerin %80’den fazlası, bir hastanenin sosyal medyadaki varlığının, öncü teknolojiler sunduğuna dair güçlü bir işaret olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, sağlık hizmeti sağlayıcıları, sosyal medyada güçlü bir varlık oluşturarak, tüketicilerin dikkatini çekerek ve öncü teknolojiler sunduklarını göstererek daha fazla hasta çekebilirler.

2. Facebook ve Instagram: Ölçek ve Kitle Hedeflemede Benzersiz Avantajlar Sunar!

Facebook ve Instagram, geniş kitlelere erişim sağlamalarının yanı sıra yüksek dönüşüm oranları sunmalarıyla da dikkat çekiyor. Sağlık sektörü için Facebook reklamlarının ortalama dönüşüm oranı %11 iken, tüm endüstriler için ortalama dönüşüm oranı %1’in altında kalıyor. Facebook, Instagram ve mesajlaşma araçlarını tek bir platformda birleştiren Meta Business Suite adlı ücretsiz bir araç sunarak, sağlık hizmetleri için hedef kitlelere yönelik yüksek hassasiyetle hedeflenmiş Facebook ve Instagram reklam kampanyalarının kolayca oluşturulmasını sağlıyor. Sağlık hizmetleri pazarlaması için Facebook ve Instagram’un sunduğu çeşitli reklam formatları ve yerleştirme seçenekleri, oldukça etkili bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor.

3. Sağlık hizmetleri Facebook ve Instagram Reklamlarıyla Kuşaklara Özel Pazarlama Yapabilirsiniz!

Meta Business Suite, sağlık tüketicilerine özel olarak farklı yollarla hedefleme yapmanızı sağlayarak onları pazarlama sürecinizin daha derinlerine çekmenize yardımcı olur. Bu araç, sağlık tüketicilerinin online yolculuğundaki önemli anları tespit etmenize ve bu anlarda belirli bir eylem almaları için ikna etmenize yardımcı olur. Ayrıca, bu araç sayesinde aşağıdaki konularda daha başarılı olmanızı sağlar:

Farkındalık Yaratın!

Sağlık hizmetleri sektöründe Instagram veya Facebook reklamları kullanarak, uygulamanızı yeni kitlelere tanıtabilir ve çeşitli halk sağlığı konuları için kamusal eğitim ve savunuculuk temalı reklamlarla düşünce lideri olarak konumunuzu sağlamlaştırabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizi genişleterek ve farkındalık yaratarak daha etkili bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

İlgi Çekin!

Hedef kitlenizi genişleterek ilgi çekmek ve mevcut kitleleri sürekli bir akış halinde sosyal medya paylaşımları, paylaşılabilir blog yazıları, videolar ve podcast’ler gibi ilgili içeriklere bağlantı veren eğitici reklamlarla buluşturmak, pazarlama stratejinizi daha etkili hale getirebilir. Bu şekilde, kitlelerinizle bağ kurarak ve ilgi çekici içerikler sunarak, hem yeni müşteriler kazanabilir hem de mevcut müşterilerinizin sadakatini artırabilirsiniz.

İstek Oluşturun!

Karar verme aşamasındaki kitleler arasında istek oluşturmak için, sağlık hizmetleri Instagram reklam kampanyaları kullanarak, problemlerine çözümler sunarak dönüşümlerini arttırabilirsiniz.

Etkileşim Alın!

Sosyal medya platformlarındaki potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve onları harekete geçirmek için, hasta tanıklıklarını, tedavi örneklerini ve benzeri konuları tanıtan reklamlarla dönüşümleri arttırabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Reklamlarını Kim Oluşturur?

Eğer bir hastane veya tam teşekküllü bir pazarlama ekibi olan büyük bir tıbbi uygulama değilseniz, deneyimli bir sağlık reklam ajansı veya sosyal medya reklamcılığı uzmanıyla çalışmanız gerekebilir.

Hesap Yöneticileri

Ajans-Müşteri ilişkisini yönetirler, ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi belirler, genel strateji ve bütçeyi seçmenize yardımcı olurlar ve kampanya boyunca yaratıcı ve dijital ekipler arasında arabulucu olarak hareket ederler.

Kreatif Direktör

Reklam tasarımının fikir, yönelim, estetik ve işlevsel bileşenlerini yöneterek yaratıcı vizyonu takip eder. Sosyal medya reklamcılığının standartlara uygun olduğundan emin olur ve reklam tasarımını yönetir.

İçerik Yazarı

Bu profesyoneller, sosyal medya reklamları, bloglar ve web siteleri için anlaşılır, özlü içerikler yazarlar ve okuyucuların ilgisini çekerek onları bir randevu almaya, ofisinizi aramaya veya web sitenizi ziyaret etmeye teşvik ederler.

Grafik Tasarımcısı

Marka imajınızı güçlendirmek ve istenilen eylemleri gerçekleştirmek için yeni tasarımlar, ikna edici görsel içerikler, grafikler ve düzenlemeler oluştururlar.

Fotoğrafçı

Sağlık hizmetlerinizin görsel anlatımı, doğru fotoğraf ve videolarla yapılabilir. Bu işi başarıyla yapacak olan fotoğrafçı ve kameramanlar, insanların sizi tercih etmeleri için farklı ve dikkat çekici bir yaklaşım sunarlar. Ücretli sosyal medya reklamlarınızda, yüksek kaliteli görselleriniz, insanların ortak problemlerine nasıl çözüm bulabileceklerini göstererek, markanızın çevrimiçi imajını güçlendirmenin etkili bir yolu olabilir.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı

Bir ücretli sosyal medya pazarlama uzmanı, hedeflenen sosyal medya reklam kampanyalarını geliştirir ve optimize eder, daha fazla trafik ve dönüşüm sağlar. Ayrıca, sosyal medya reklam kampanyalarınızın yatırım kararlarınızı takip eder ve değerlendirir.

Daha fazla hasta çekmek, daha fazla potansiyel müşteri yaratmak ve kârınızı artırmak istiyorsanız, ücretli sosyal medya reklamcılığı sağlık endüstrisi reklam programınızın vazgeçilmez bir parçası olmalı. Hayatınızı daha kolay ve karlı hale getirmek için DijitalPi gibi bir sağlık pazarlama ajansıyla çalışın. Hemen bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın