Dijital PazarlamaUygulama

2023’ün En İyi Dijital Pazarlama Araçları

2023 yılında dijital pazarlama stratejileri için zaman ve para harcamak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Dijital pazarlama stratejilerini uygularken para ve zaman kaybı yaşamamak adına en doğru ve ideal dijital pazarlama araçlarını seçmek durumundayız.

Dikkatlice düşünülmüş yaratıcı bir kampanyayı başarıyla uygulamak, yeni müşteri adayları elde etmek bir dijital pazarlama uzmanı için harika bir olay. 2023’te dijital pazarlama stratejilerinizi uygularken en iyi dijital pazarlama araçlarından yararlanmak daha üretken ve başarılı olmanızı sağlayabilir.

Bu yazıda, tüm dijital pazarlamacıların bilmesi gereken 2023 yılının en iyi dijital pazarlama araçlarını inceleyeceğiz.

En İyi Sosyal Medya Araçları

1. Hootsuite

Hootsuite, bir sosyal medya yönetim aracıdır. Kullanıcıların birden fazla sosyal medya hesabını tek bir yerden yönetmesini sağlayan ve içerik planlaması yapmasını sağlayan araçtır. Aynı zamanda, sosyal medya içeriklerini analiz etme ve raporlama özellikleri de sunmaktadır.

Hootsuite Genel Özellikleri

 1. Birden fazla sosyal medya hesabını yönetme: Hootsuite aracılığıyla birden fazla sosyal medya hesabını yönetilebilir. (örneğin Facebook, Twitter, LinkedIn gibi)
 2. İçerik planlaması: Hootsuite ile sosyal medya paylaşım içerikleri önceden planlanabilir ve zaman planını önceden yapılabilir.
 3. Analitik ve raporlama: Hootsuite, sosyal medya içeriklerinin performansını analiz etme ve raporlama özellikleri sunar. Kullanıcılar, etkileşim oranlarını, takipçi sayılarını ve diğer istatistiksel raporları izleyebilirler.
 4. Sosyal medya takip: Hootsuite ile sosyal medyada konuşulan belirli anahtar kelimeler veya konular üzerinde takip yapmanıza olanak tanır. Örneğin: DijitalPi markanız hakkında neler konuşulmuş.
 5. Ekip çalışması: Hootsuite ile ekip üyelerinin birlikte çalışmasına olanak tanır. Ekip üyeleri, içerikleri yönetebilir, atayabilir ve yönetebilir.
 6. Mobil uyumluluk: Hootsuite, mobil cihazlar için uyumlu olup, kullanıcılar için her yerde erişilebilir.
En iyi dijital pazarlama araçları - Hootsuite 2023 En iyi Sosyal Medya Yönetim Aracı

2. Sprout Social

Sprout Social, Hootsuite gibi sosyal medya yönetim aracıdır. Sprout Social, kullanıcıların birden fazla sosyal medya hesabını (örneğin Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Tıktok gibi) yönetmelerine ve içeriklerini planlamalarına olanak tanır. Sprout Social, ayrıca sosyal medya içeriklerinin performansını analiz etme ve raporlama özellikleri sunar.

Sprout Social Özellikleri

 • Birden fazla sosyal medya hesabını yönetme: Sprout Social ile birden fazla sosyal medya hesabını yönetilebilir. (örneğin Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Google My Business, Tiktok gibi)
 • İçerik planlaması: Sprout Social ile sosyal medya paylaşım içerikleri önceden planlanabilir ve zaman planını önceden yapılabilir. ayrıca içerik planlamanızı birden çok profil hesabınız için planlayabilirsiniz.
 • Ekip çalışması: Sprout Soacial ile ekipler birlikte çalışabilirler. Görev ve sorumluluk ve yetki atamaları yapılabilir.  
 • Analitik ve raporlama: Sosyal medya hesaplarındaki içöeriklerin analiz ve performansını raporlar. Ayrıca analitikten elde edilen anlamlı içgörürlerle işletme genelinde stratejik karar almayı destekleyen raporlar çıkarır.
 • Sosyal medya takip (dinleme): Sprout Social ile sosyal medyada konuşulan belirli anahtar kelimeler veya konular üzerinde takip yapmanıza olanak tanır. Böylece sosyalda konuşulan konulardan eyleme dönüştürülebilir içgörürler elde edilebilir.
 • Çalışanlar için Marka Elçileri: Markanız hakkında, onaylanmış tüm paylaşılabilir içeriğinizi tek bir yere eklemenizi ve buradan yönetmenizi sağlar. Böylece çalışanlar bu onaylanmış içerikleri kendi sosyal ağlarında hızlı ve kolay bir şekilde yayınlayabilir.
En iyi dijital pazarlama araçları - ıSprout Social 2023 En iyi Sosyal Medya Yönetim Aracı

3. Buffer

Buffer, bir sosyal medya yönetim aracıdır. Bu araç, kullanıcıların birden fazla sosyal medya hesabını yönetmelerine ve içeriklerini önceden planlanmasını sağlar.

Buffer, içerikleri otomatik olarak yayınlamak için zamanlama seçenekleri sunar. Bu sayede, kullanıcılar, içeriklerini belirli zaman aralıklarında yayınlamak için programlayabilirler. Ayrıca, Buffer, sosyal medya içeriklerinin performansını analiz etme ve raporlama özellikleri sunar.

Buffer, ekip çalışmasına olanak tanır. Ekip üyeleri, içerikleri yönetebilir, atayabilir ve yönetebilir. Ayrıca, ekip üyeleri, birlikte çalışmak için işbirliği yapabilirler.

Buffer, mobil cihazlar için uyumlu olup, kullanıcılar için her yerde erişilebilir.

Buffer Özellikleri

 • Birden fazla sosyal medya hesabını yönetme: Buffer ile birden fazla sosyal medya hesabını yönetilebilir.
 • İçerik planlaması ve otomatik yayınlamak için zamanlama seçenekleri
 • Sosyal medya içeriklerinin performansını analiz etme ve raporlama özellikleri
 • Ekip çalışması desteği
 • Açılış Sayfası Özelliği ile ürün ve hizmetlerinizi satmaya başlamak için tamamen ücretsiz bir mikro site oluşturabilirsiniz. WhatsApp’ınızı veya başka bir mesajlaşma platformunu ekleyerek müşterilerinizle web sitesi oluşturmadan kolayca etkileşim halinde kalabilirsiniz.
En iyi dijital pazarlama araçları - Buffer - 2023'ün En İyi Dijital Pazarlama Araçları

Sosyal Medya Yönetimine Alternatif Araçlar

 • Cicrcleboom
 • Loomly
 • Sendible
 • SocialPilot

En İyi E-mail Marketing Araçları

1. Omnisend

Omnisend, özellikle e-ticaret için tasarlanmış, e-posta, SMS, push bildirimleri, WhatsApp, pop-uplar, Facebook ve Google reklam entegrasyonlarını içeren bütünleşik bir pazarlama otomasyon platformudur. Bu, gerçekten bütünleşik bir pazarlama otomasyon çözümü sağlar.

Tüm çözümlerin bir yerde olması gerçek bir avantajdır ve bu, çok kanallı iletişimdir. Omnisend ile, çeşitli kanallarda bildirimler tetikleyen kampanyalar oluşturabilir ve müşteri deneyimini iyileştirdiğinden emin olabilirsiniz. Farklı uygulamaları uygulamaları kullanarak bu çözümleri sağlamak Omnisend’in tek başına yaptığını yapmak neredeyse imkansızdır. Veya çok ciddi efor sarf etmeniz gerekir.

Omnisen’din detaylı incelemesine ise bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

2. Mailchimp

Mailchimp, en çok bilinen e-posta pazarlama araçlarından biridir ve uzun süredir pazar lideridir. Profesyonel e-posta kampanyalarını hızlı bir şekilde başlatmanız için ihtiyacınız olan her şeyi sunar. Mailchimp bir çok şık tasarlanmış e-posta kampanya şablonlarını sunar ve e-posta düzenleyici ile kolayca eposta oluşturabilmenize olanak tanır. Ayrıca otomasyon ve otomatik yeniden gönderme gibi özellikleri sayesinde dijital pazarlama stratejileriniz için bir çok kolaylık sağlar.

3. SendinBlue

SendinBlue, e-posta pazarlama yazılımıdır. Bu araç, kullanıcıların e-posta kampanyalarını planlamalarına, tasarlamalarına ve yayınlamalarına olanak tanır. SendinBlue, ayrıca e-posta listelerini yönetme, e-posta açılış oranlarını izleme, tıklama oranlarını analiz etme ve raporlama gibi özellikleri de sunar.

SendinBlue, e-posta hedefleme ve segmentasyon özellikleri de sunar. Bu sayede, kullanıcılar, e-posta listelerindeki kişileri belirli kriterlere göre hedefleyebilir ve bölümlendirebilirler.

En İyi Analiz Araçları

Yazının ilk bölümlerinde ele aldığımız Sosyal Medya Yönetimi Araçları da hedef kitlenizi analiz etmek için kullanıldığından bu kategoride değerlendirilebilir.

1. Google Analitik GA4

Google Analytics GA4, Google’ın web sitelerinin ve mobil uygulamaların kullanıcı davranışlarını izleme ve analiz etmeye yarayan ücretsiz bir analitik aracıdır. GA4, önceki sürümlerden daha gelişmiş özellikler ve veri toplama yöntemleri sunar. Özellikle, GA4, kullanıcıların davranışlarını daha iyi anlamak ve daha etkili pazarlama kampanyaları oluşturmak için daha fazla veri toplar ve analiz eder.

En iyi dijital pazarlama araçları - Google Analytics GA4 Dijital Pazarlama Web Site Analiz Aracı

2. Facebook Insights

Facebook sayfanızın performansını ve reklamlarınızın etkililiğini izlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

En iyi dijital pazarlama araçları - Facebook Insights - 2023'ün En İyi Dijital Pazarlama Araçları

3. Twitter Analytics

Twitter tarafından sunulan bir web tabanlı analitik araçtır. Bu araç, kullanıcıların Twitter hesaplarının performansını ve etkililiğini izlemeye ve analiz ederek raporlar sunar.

Twitter Analitik aracı, kullanıcıların tweetlerinin görüntülenme sayılarını, etkileşimleri (beğeniler, retweetler, yanıtlar) ve kullanıcı profil bilgilerini izlemeye ve analiz eder.

4. Tiktok Hedef Kitle Analizi

En iyi dijital pazarlama araçları -Tiktok Hedef Kitle Analizi Aracı

5. SEMrush

Semrush içerisinde bir çok analiz ve SEO aracını içerisinde barındıran araştırma ve analitik dijital pazarlama aracıdır.

SEO, PPC, sosyal medya, e-ticaret ve diğer dijital pazarlama alanlarında kullanılır. SEMrush, kullanıcıların anahtar kelime sıralamalarını, arama sonuç sayfalarının (SERP) görünümünü, reklamların performansını, backlinkleri, sosyal medya etkileşimleri, web site ziyaretçi ve performans analizleri ve diğer verileri izlemelerine ve analiz etmelerine olanak tanır.

En iyi dijital pazarlama araçları - SEMrush - 2023'ün En İyi Dijital Pazarlama Araçları

6. Ahrefs

Ahrefs, web analitik ve arama motoru optimizasyonu aracıdır. Ahrefs, web sitelerinin backlink profillerini analiz etme, anahtar kelime araştırması yapma ve organik arama sıralamasını takip etme gibi özellikleri sunmaktadır. Ayrıca, rakip analizi yaparak ne tür içerikler ürettiğini ve hangi anahtar kelimeler üzerinde odaklandığını takip etmelerine ve analiz etmelerine olanak tanır. Ayrıca gelişmiş bir SEO aracıdır.

En iyi dijital pazarlama araçları - Ahrefs Dijital Pazarlama Aracı -2023'ün En İyi Dijital Pazarlama Araçları

7. Yandex Metrika

Yandex.Metrica, web sitesi trafiğini izleyen ve raporlayan ücretsiz bir web analizi hizmetidir.

En iyi dijital pazarlama araçları - Yandex Metrika - 2023'ün En İyi Dijital Pazarlama Araçları

En İyi SEO Araçları

1. SEMrush

Semrush içerisinde bir çok analiz ve SEO aracını içerisinde barındıran araştırma ve analitik dijital pazarlama aracıdır.

2. Ahrefs

Ahrefs, seo için kullanabileceğiniz web analitik ve arama motoru optimizasyonu aracıdır. Ahrefs, web sitelerinin backlink profillerini analiz etme, anahtar kelime araştırması yapma ve organik arama sıralamasını takip etme gibi özellikleri sunmaktadır.

3. Screaming Frog

Screaming Frog, bir web sitesinin tüm sayfalarını tarayarak, sitenin yapısını, içeriğini ve performansını analiz etmenizi sağlayan web crawler ve SEO aracıdır.

Screaming Frog bir web sitesinin bağlantı yapısını, meta verilerini, sayfa hızını ve mobil uyumlu olup olmadığını gibi özellikleri tarayarak, SEO optimizasyonu konusunda tespitler sunar. Ayrıca, Screaming Frog, hata sayfaları, yürütülemeyen javascriptler ve daha birçok SEO problemlerini tespit etmenizi sağlar.

Rakip web site analizlerini yaparak ise rakiplerinizin stratejisini anlamanıza yardımcı olur.

En iyi dijital pazarlama araçları - Screaming Frog - 2023'ün En İyi Dijital Pazarlama Araçları

3. Rank Math SEO (Wordpress Eklentisi)

Rank Math SEO Wordpress alt yapısı kullanan web siteler için geliştirilmiş bir SEO eklentisidir. Wordpress sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralanmasını sağlamak için meta verilerini, bağlantı yapısını, anahtar kelime yoğunluğunu ve daha birçok SEO öğesini otomatik olarak optimize eder.

Rank Math SEO ayrıca, XML sitemap oluşturma, Google Analytics entegrasyonu, hata sayfalarını takip etme ve daha birçok özellikleri içerir. Bu eklenti, kullanımı kolay ve kullanıcı dostudur ve seo konusunda deneyimsiz olan kullanıcılar için mükemmel bir eklentidir.

En iyi dijital pazarlama araçları -

4. Yoast SEO (Wordpress & Shopify Eklentisi)

Yoast SEO Wordpress alt yapısı kullanan web siteler için geliştirilmiş bir SEO eklentisidir. Yoast SEO eklentisi, web sitenizin meta verilerini, anahtar kelime yoğunluğunu, bağlantı yapısını ve daha birçok SEO öğesini otomatik olarak optimize eder. Yoast SEO ayrıca, XML sitemap oluşturma, Google Analytics entegrasyonu, hata sayfalarını takip etme ve daha birçok özellikleri içerir. Yoast SEO, birçok web sitesi sahibi tarafından kullanılan ve popüler bir eklentidir.

En iyi dijital pazarlama araçları -

En İyi Dijital Pazarlama Araçları: CRM ve Pazarlama Otomasyonu Kategorisi

Zoho CRM

Zoho CRM, bir işletmenin müşteri kayıtlarını tutmak, ilişkilerini yönetmek, pazarlama ve iletişim faaliyetlileri için kullanabileceği bir yazılımdır.

Zoho CRM ile müşteri verilerini (datası) saklamak, analiz etmek ve bu verileri işletmenin satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri ekipleriyle paylaşmak için kullanılmaktadır. Ayrıca, Zoho CRM’de satış fırsatlarını izleme, satış ekiplerinin performansını analiz etme, çağrı merkezi ekiplerinin performansını analiz etme, müşteri segmentasyonu, müşteri analiz ve raporlar, e-mail pazarlama, canlı chat gibi bir çok özellik bulunmaktadır.

Diğer CRM aracı olan rakiplerine göre uygun fiyatlı çözümleri ile küçükten büyüye işletmeler için tercih edilebilecek bir alternatiftir.

Zoho CRM Özellikleri

 • Lead yönetimi
 • Satış yönetimi
 • İş akışı yönetimi
 • İş akışı otomasyonu
 • Satış süreci oluşturma
 • Veri işleme süreci kuralları oluşturma
 • İnceleme süreçleri oluşturma
 • E-posta pazarlama iletişimi
 • Çağrı merkezi sistemi entegrasyonu
 • Sosyal Medya hesapları entegrasyonu
 • Web sitesi ve landing page portal entegrasyonu
 • Detaylı rapor oluşturma araçları
 • Hzır analitik bileşenler
 • İş ortağı portalleri
 • Takvim uygulaması
 • Google Workspace ve Office 365 entegrasyonu
 • Gelece dönüş tahminlime
 • Ekipler için görev, oyun ve rozetler
 • Ekiplere göre özelleştirilebilir ekranlar
 • Müşteri segmentasyonu
 • Google Ads ve Facebook Ads entegrasyonu
 • Etkinlik yönetimi
 • Entegrasyonlar ve yazılım geliştirici SDK’lar
 • Mobil uygulama desteği
En iyi dijital pazarlama araçları - Zoho CRM - 2023 en iyi CRM aracı

HubSpot CRM

HubSpot, pazarlama, satış, içerik yönetimi ve müşteri hizmetleri çözümlerini bir arada sunan bir CRM platformudur. Platformdaki her ürün kendi başına güçlü araçlardan oluşmakla birlikte bu araçları birlikte kullanmak verimliliği artırmaktadır.

HubSpot’u biraz daha detaylı anlatacak olursak; işletmelerin müşteri ilişkilerini, pazarlama kampanyalarını, satışlarını, müşteri hizmetlerini, yönetebilen 360 derece veri odaklı pazarlama iletişim aracıdır.

HubSpot Özellikleri

 • CRM Veritabanı
 • Özelleştirilmiş ekranlar
 • Ekipler işçin görev yönetimi
 • Gmail ve Outlook entegrasyonu
 • E-posta pazarlama
 • Analitik raporlama
 • Yatırım getirisi (YG) analitiği
 • Form (Lead) araçları
 • Otomasyon ve iş akışı araçları
 • Segmentasyon
 • Raporlama
 • API yönetimi
 • Sosyal medya yönetim araçları
 • Canlı sohbet aracı
 • Mobil uygulama ile erişim
 • Müşteri destek portalı
 • SEO araçları
 • Popüler uygulamalar ile entegrasyon (Wordpress, Zapier vb)

Salesforce CRM

Salesforce, bir CRM (müşteri ilişki yönetimi) yazılımıdır. Salesforce, müşteri verilerini, satış faaliyetlerini, takip etme ve yönetme, e-posta ve diğer iletişim kanallarını kullanma, satış eğilimlerini takip etme, satış hedeflerini belirleme ve raporlama gibi işlevleri gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Salesforce Özellikleri

 1. Satış otomasyonu
 2. Pazarlama otomasyonu
 3. Analitik raporlama
 4. Fırsat yönetimi
 5. Satış İşbirliği
 6. Potansiyel müşteri yönetimi
 7. İş akışları ve onaylar
 8. Ortak dosya erişimi
 9. Bölge yönetimi

Mondey.com

Monday.com, küçük ve orta ölçekli işletmeler için iş yönetimi, proje yönetimi, müşteri yönetimi, ekip yönetimi birden çok aracı içerisinde barındıran bir uygulamadır.

Monday.com, ekiplerin projelerini ve iş akışlarını birlikte yönetmelerine olanak sağlayan çalışma sistemi platformudur.

Mondey CRM, tekrarlanan işleri otomatikleştirmenize, müşteri iletişimini merkezileştirmenize ve verilerinizi tek bir yerde düzenlemenize yardımcı olan özellikleri taşımaktadır. Özellikle satış ekipleri için ideal bir çözümdür.

Mondey.com CRM Özellikleri

 • E-posta senkronizasyonu: Outlook u senkronize edin.
 • Eposta takibi: müşteri veya müşteri adaylarınız bir e-postayı açıldığında veya e-postaya yanıt verdiğinde otomatik olarak haberdar olun.
 • Hazır e-posta şablonları
 • Etkinlik yönetimi: Çağrılar, toplantılar, notlar ve daha fazlası müşteri adayları ile ilgili etkinlikleri kaydedin. Tek bir yerde yönetin.
 • Ekiplerin performans takibi
 • Satış tahmini
 • Aktivite takibi
 • Ekip hedefleri
 • Müşteri data ve verileri tek bir yerden yönetin
 • Otomasyonları kurarak tekrarlanan işlerde zaman tasarrufu sağlayın.

Diğer CRM Araçları

 • bitrix24.com.tr

En İyi Dijital Reklam Araçları

Google ve Youtube Reklamları

Google Ads, Google’ın arama ağı sonuçlarında, YouTube’da, iş ortağı sitelerde video veya görüntülü reklamlarınızı göstermenize imkan sunan bir online pazarlama aracıdır.

Meta (Facebook) Reklamları

Facebook Instagram ve iş ortağı ağlarında hedef kitlenizi belirleyip görüntülü ve video reklam vermenize olanak tanıyan mecradır.

Meta Ads reklam panelinde eski adıyla neler bulunuyor ayrıntılı incelemek için bu yazıyı ziyaret edebilirsiniz.

En iyi dijital pazarlama araçları -

Tiktok Reklamları

Reklam verenlerin TikTok üzerinde kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedefleyebilecekleri reklam mecrasıdır.

Reklam verenlerin TikTok’ta reklam vermesi Tiktok Business Center’a kayıt olması gerekir. Platform, pazarlamacılara kendi stratejilerini oluşturmak yerine reklam oluşturma, bütçe belirleme, hedef kitlelere ulaşma ve kampanya verilerini analiz etme sürecinin tamamı için kullanılmaktadır.

Twitter Reklamları

Twitter Reklamları, Twitter ve ortak ağlarındaki kullanıcılara erişmek için reklam çözümü sunar. Dijital pazarlamada en çok tercih edilen reklam modellleri arasında yer almaktadır.

Twitter Reklamları, yeni kullanıcılara ulaşmanıza, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi veya duyularınızı hedef kitlenize ulaştırmanızı sağlar.

LinkedIn Reklamları

LinkedIn reklamları çeşitli reklam modelleri ile dünyanın en büyük iş dünyası profesyonellerine hitap eden benzersiz bir kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

LinkedIn Reklam Modelleri Nelerdir?

 • Sponsorlu İçerik
 • Metin reklamları
 • Sponsorlu Mesajlaşma
 • Dinamik reklamlar
 • LinkedIn dışında reklam yerleştirme

En İyi Yapay Zeka Araçları

ChatGPT Nedir ve Ne İşe Yarar?

ChatGPT, OpenAI tarafından ilk olarak kullanıma sunulan bir yapay zeka sohbet robotudur.

Farklı alanlardaki konular hakkında anında sorularınızı yanıtlayan ChatGPT pazarlama alanındaki sorularınızı sorabilir, metinler yazdırabilir hatta pazarlama kampanyaları üretmesini sağlayabilirsiniz.

DALL·E Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yazılan metinleri anında görsel sanat enselerine dönüştürebileceğiniz yapay zeka (AI) aracıdır.

En İyi Açılış Sayfası (Landing Page) Araçları

Landingi Açılış Sayfası Tasarlama Aracı

Reklam ve pazarlama kampanyalarınız için açılış sayfaları (landing page) sayfalar oluşturmanızı sağlayan web tabanlı uygulamadır. Landingi landing page aracını bu yazımızda detaylıca incelemiştik.

Açılış Sayfaları Oluşturmanın En Hızlı ve En Kolay Yolu
Landingi

Webflow Açılış Sayfası Tasarlama Aracı

Webflow, duyarlı (responsive) web sitesi veya açılış sayfaları tasarlama oluşturma aracıdır. 

Webflow’da yer alan çok fazla sayıda şablonu kullanarak web sitenizi kolaylıkla oluşturabilir. Hayalinizdeki tasarımızı kod bilmeseniz dahi Webflow ile kolayca tasarlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın