Dijital Pazarlama

Facebook Business Manager İşletme Ayarları Menülerini Tanıyalım

Facebook Business Manager kullanmaya başlamadan önce işletme ayarlarının tüm menülerini tanımaya yönelik anlaşılması kolay bir kılavuz.

Facebook Business Manager İşletme Ayarları menülerini sırasıyla tanıyalım.

Facebook Business Manager işletme Ayarları

Kişiler

Yetkilendirme türleri “Çalışan Erişimi”, “Yönetici Erişimi”, “Finans Analisti” ve “Finans Editörüdür”.

Facebook Business Manager

Ortaklar

Facebook Business Manager Ortaklar, birlikte çalışmak istediğiniz diğer hesaplardır. Bir “ortak” eklediğinizde ortağın Facebook Sayfalar, Reklam Hesapları, Pikseller gibi işletme varlıklarına erişim izni verilen bölümdür.

Kişilerden farklı olarak, örneğin bir ajansı Business Manager Ortak olarak atadığınızda, ajans, kendi çalışanlarına yetki vermek için yeniden sizden talepte bulunmaz kendi Business Manager Hesabı üzerinden kendi çalışanlarına yetkileri yapar.

Sayfalar

Business Manager’da Sayfalar; sahibi olunan bir Facebook Sayfasının eklenmesini veya başka birinin sahip oluğu Facebook Sayfasına erişim yetkisi istenmesini sağlar. Ayrıca bu bölümden yeni bir Facebook Sayfasıda oluşturulabilir.

Business Manager'da Sayfalar

Reklam Hesapları

Aynı sayfalarda olduğu gibi, Business Manager’da Reklam Hesapları; sahibi olunan bir Facebook Reklam Hesabının eklenmesini veya başka birinin sahip oluğu Reklam Hesabına erişim yetkisi istenmesini sağlar. Ayrıca bu bölümden yeni bir Facebook Sayfası da oluşturulabilir.

Business Manager'da Reklam Hesapları

İşletme Varlığı Gurupları

Business Manager’da İşletme Varlığı Grupları hesaplarınızı organize etmenizi sağlayan araçtır. İşletmenizde birden çok sayfa, birden çok marka, birden çok reklam hesabı olabilir. Bu bölümde bu varlıkları gruplara ayırarak daha kolay yönetilebilir olmasını sağlarsınız.

Business Manager'da İşletme Varlığı Gurupları

Uygulamalar

Business Manager’da Uygulamalar sahip olunan uygulamaları ekleyerek uygulamanın reklamını ve reklamlarınızın dönüşümünü ayarlamanıza olanak sağlar.

Örneğin: Google Play’de yayınladığınız alışveriş veya oyun uygulamanızı Facebook SDK aracılığı ile Facebook’ta uygulama olarak tanımlar ve uygulama indirme reklamları yapmaya başlarsınız.

Instagram Hesapları

Instagram hesaplarını bağladığınız bölümdür.

İş Alanı

Business Manager’da İş Alanı, varlıkların gruplandırılmasını sağlar. Böylece İş alanları sayesinde kampanyaların etkisini tüm yönleriyle ölçümlenmesine olanak sağlar.

Kataloglar

Business Managerda Kataloglar; katalog Faceebook’a ürünleri fiyat ve özellikleri ile birlikte eklenilen bölümdür. Bu bölümde yeni bir katalog oluşturabilir veya daha önce oluşturulmuş kataloğa erişim istenir. Ancak kataloğa ürün bilgileri girmek bu bölümden değil aşağıdaki resimde görünen Varlıklar bölümünden yapılmaktadır.

Facebook Kataloglar

Pikseller

Business Manager’da Pikseller özel bir tabir ile internet sitesinden veya uygulamanızdan bilgi alan bir kod parçasıdır.

Örneğin: E-ticaret ödeme sayfasından sonra kullanıcıların karşısına “teşekkürler siparişiniz alınmıştır” sayfası çıkarıyorsunuz. Bu sayfaya Facebook Piksel kodu tanımlayıp yerleştirdiğinizde Facebook sizin hangi reklamdan gelen kullanıcının satın alma yaptığını hatta hangi tutarda alışveriş yaptığını öğrenmiş oluyor. Bu sayede piksel kodu ile daha iyi reklamları optimize etme imkanına sahip oluyoruz.

Business Manager'da Pikseller

Çevrimdışı Olay Setleri

Business Manager’da Çevrimdışı Olay Setleri İnternet sitesi veya uygulamalar haricinde genellikle fiziksel mağazalarda gerçekleşen olayları (satınalma, ziyaret vb) veri seti olarak Facebook’a göndererek reklamlarla olan ilişkinin anlaşıldığı bölümdür.

Örneğin: Fiziksel satış yaptığınız botanik bahçeniz var. Satış yaptığınız müşterilerin verisini (şifreli olarak) Facebook Çevrimdışı Olay Setleri aracısı ile paylaştığınız reklamını görüp gelen müşteriler hakkında bilgiler verir. Tekil olarak asla müşteri bilgi vermez. Örneğin 3.000 müşterinizin %75 reklamı gördü gibi benzeri bir oran verir

Özel Dönüşümler

Business Manager’da Özel Dönüşümler, işletmeniz için önemli olan olayları optimize etmenizi sağlar. Mevcut olaylara kurallar uygulayarak bir özel dönüşüm oluşturulmasına imkan tanır.

Örneğin: Satış yaptığınızda Facebook piksel kodunuz “Dönüşüm” diye sayıyorsa, e-bültene abone olanları “Bülten Abone” olarak ölçümleyebilirsiniz.

Olay Kaynağı Grupları

Business Manager’da Olay Kaynağı Grupları pikseller, uygulamalar, sayfalar gibi olay kaynaklarını gruplayarak müşterilerin temas noktalarının çıkarılmasını sağlar.

Paylaşılan Hedef Kitleler

Facebook Business Manager Paylaşılan Hedef Kitleler Hedef kitle oluşturup, başka hesaplarla paylaşılan veya başka hesapların sizinle paylaştığı kitleler burada görünür.

Paylaşılan Hedef Kitleler Ne İşe Yarar?
Örneğin cep telefonu satışı yapan bir işletme ile hedef kitle paylaşımı yaparak cep telefonu aksesuarı satışı yapmak için işletme verilerini kullanabilirsiniz.

Domainler

Sahip oldğunuz domain (alan adını) Business Manager işletmenizle ilişkilendirilmek için kullanılır.
“Ekle” seçeneği seçilerek domain adı girilir. Sunucudan DNS – TXT yapılandırılması veya HTML dosyasının sunucuya yüklenerek doğrulama yapılması gereklidir.

Engellenen Listeler

Business Manager’da Engellenen Listeler, reklamlarınızın görülmesini istemediğiniz internet sitesi domainler, Facebook sayfaları engellenmesi sağlanan bölümdür.

Haber Sayfaları

Business Manager’da Haber sayfaları haber yayıncılarının başvuru yaparak onaylandığı ve gündemle ilgili doğru bilgilerin üyelere ulaşmasını sağlayan bir doğrulama alanıdır. Bazı dil seçeneklerinde aktiftir. Bu yazı yayınlandığı tarih itibariyle bu hizmet Türkiye’de henüz aktif değildir.

Lead Acces (Potansiyel Müşteri)

Business Manager’da Lead Acces, Facbookta ve Instagram Potansiyel Müşteri Formu reklam modeli ile reklam verdiğinizde bu datalara kimin ulaşacağına belirlemek için yetkilendirmenin yapıldığı bölümdür.

Ödemeler

Ödeme yöntemlerini ayarladığınız bölümdür. Ödeme yapılması istenen kredi kartı bilgileri bu alandan girilir.

Hesap Güvenliği

Business Manager Hesabının daha güvenli hale getirebilmek için iki faktörlü kimlik doğrulaması yapıldığı aynı zamanda bazı evrakları göndererek hesabın doğrulanmış bir hesap olmasının sağlandığı bölümdür.

İstekler

Business Manager’da İstekler işletmenize ait Sayfalara, reklam hesaplarına ve diğer varlıklara erişmek gönderilen ve alınan davetlerin göründüğü bölümdür.

Bildirimler

Business Manager’daki Bildirimler  işletme hesabınız için hesap hareketleri ve ürün güncellemeleri, reklam bildirimleri gibi bildirimlerin ayarlandığı bölümdür.

İşletme Bilgileri

İşletme bilgilerine ait ad, soyad, adres, doğrulama, e-posta adresi gibi detayların göründüğü sayfadır.

Kurulum Kılavuzu

Business Manager Kurulum Kılavuzu Sayfa kurulumunu daha kolay yapabilmek için kullanılan kullanım kılavuzudur.

Bir yanıt yazın