Web Site
Trend

Web Sitesi Kurduktan Sonra İlk Olarak Yapılması Gerekenler

Web siteyi kurduktan sonra yapılması gereken nelerdir? Diyorsanız teknik olarak yapılması gerekenleri sizler için hazırladık.

Web Sitesi Kurduktan Sonra İlk Olarak Yapılması Gerekenler Nelerdir? Fikirlerinizi, hayalinizi gerçekleştirmek için web siteye ihtiyacınız vardı. Nihayetinde Wordpress, Wix, Blogger veya herhangi bir yazılım ile web sitenizi kurdunuz. “Başlamak bitirmenin yarısıdır” derler. Artık hayalinizdeki fikrileri gerçekleştirmeye daha yakınsınız.

Web siteyi kurduktan sonra yapılması gerekenler rehberi başlangıç ve orta düzey kullanıcılar için hazırladık.

1. Email Adresinizi Açın

Web sitesi kurduktan sonra ilk yapmanız gereken iş; bir çok hesap açmaktır. Hesapları açacağınız zamanda iletişim için yeni bir Gmail ve kurumsal e-mail hesabı açmanızda gerekecek.

Kurumsal e-posta adresiniz iletişim için kullanılırken Gmail e-posta adresiniz Google hizmetleri ve diğer üyelikler için kullanılacak.

Tavsiyem kişisel Gmail adresiniz olsa dahi açacağınız hesapların derli toplu olması için yeni bir Gmail hesabı oluşturmanız yönünde. Takibi zor olur diyerek bunu ihmal etmeyin. Bir kaç adımla istediğiniz e-mail adresine gelen mailleri yönlendirme imkanınız bulunuyor.

Neden G-mail hesabı açmanız gerekiyor? Farklı bir servis sağlayıcı olmaz mı? En çok kullanacağımız hizmetler Google olduğundan dolayı Gmail hesabı açmamız zorunlu bir avantaj sağlıyor.

Neden Gmail mail hesabı açmanız gerekiyor?

En çok kullanacağımız hizmetler (Google Anallytics, Ads gibi) Google’ın olduğundan dolayı olarak bu hizmetlere erişebilmek için Gmail hesabımızın olması zorunluluğundan dolayı.

2. SLL Kurulumu

Ziyaretçilerinize güvenli giriş katmanı sağlayan aynı zamanda Google’ın belirlediği SEO kriterlerinden birisi olan SLL ‘in mutlaka kurulu olması gerekmektedir.

Hostingi aldığınız servis sağlayıcı ile iletişime geçerek SLL kurulumu talep ettiğinizi bildirebilirsiniz.

SLL kurulumu yapıldığında tüm linklerinizi “https://” protokolü ile çağrılması (kullanılması) gerektiğinden öncelik vermeniz daha kolaylık sağlayacaktır.

SLL Kurulumu Yapılmış Olan Site | DijitalPi
SLL Kullandığınızda URL’de Güvenli Yazısı ve Güvenli Simgesi Görülür
SLL Kurulumu Olamayan Site | DijitalPi
SLL Kurulum Olmayan Bir Site Güvenli Değil Uyarısı Çıkmaktadır

3. URL Yapısını Ayarlama

Sayfalar, kategoriler veya ürün URL bağlantılarının nasıl olması gerektiğine karar verin.

Bu ayar sayfayı yayına aldığınızda bağlantı linkinin nasıl görüneceğini ayarlamaktır. Link yapısı arama motoru optimizasyonu SEO açısından oldukça önemli kriterdir. Link yapısının nasıl olması gerektiği ile ilgili SEO Dostu URL Nedir? Yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer Wordpress alt yapısını kullanıyorsanız Ayarlar Menüsü altında aşağıdaki gibi çok basit bir şekilde bu ayarları yapabilirsiniz.

URL Yapısını Ayarlama | DijitalPi

4. Title ve Description Yazma

Arama sorgularında ana sayfamızla kullanıcıların karşısına nasıl çıkmak istiyorsanız web sitenizi en iyi şekilde tanımlayan Title (başlık) ve Description (açıklama) web sitenizin ne olduğunu açıklayan kısa birkaç cümle yazılmalıdır.

Title uzunluğu en az 30 en fazla 60 karakter olmalıdır.
Description uzunluğu en az 70 en fazla 155 karakter uzunluğunda olmalıdır. Title ve Description hakkında detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Title ve Description Yazma | DijitalPi

5. Favicon (Tarayıcı Simgesi) Ayarlama

Favicon, web tarayıcılarındaki küçük simgedir.

Son en üstteki "Pi"simgesi Dijitalpi.com un Faviconudur |DijitalPi
Son en üstteki “Pi”simgesi Dijitalpi.com un Faviconudur

Favicon eklemek marka bilinirliğine katkı sağlar. Kullanıcılar sekmeler arası gezinti yaparken Favicon simgeniz metne göre çok daha hızlı bir şekilde dikkat çeker. Ayrıca Favicon’un SEO (arama motoru optimizasyonu) içinde eklenmesi önerilmektedir.

6. Google Analytics Entegrasyonu

Web sitesinde gerçekleşen ziyaretçi sayısı, kullanıcı davranışları, sayfada geçirilen süre ve daha bir çok metriği ücretiz olarak takip etmemizi sağlayan Google Analytic entegrasyonu yaparak ölçümleyebilirsiniz.

Google Analytics Entegrasyonu için aşağıdaki adımların yapılması gereklidir.

 1. Google Analytics’e Kayıt
  Bu linkten Gmail hesabımızla oturum açarak Google Analitics’te giriş yapıyoruz.
 2. Ölçümlemeye başla butonuna tıklayıp hesap oluşturma adımına geçiyoruz.
Google Analytics Entegrasyonu Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Hesabımızı tanımlayacağımız hesap adını giriyor ve sayfa altından “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.
Google Analytics Entegrasyonu Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Web site seçeneğini seçerek ilerliyoruz.
Google Analytics Entegrasyonu Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Web site adı ve diğer mülk ayarlarını uygun bir şekilde ayarlıyoruz.
  SLL kurulumu yapılmadıysa “http://” seçerek ilerleyiniz. Sonradan bu kısımı değiştirme imkanına sahibiz.
Google Analytics Entegrasyonu Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Sonraki sayfada kullanım koşulları ve sözleşmeyi onaylıyoruz
 2. Sonraki aşamada Google Analytics bizi izleme kimliğimizin olduğu alana yönlendirecek.
  İzlemeKimliği: “UA-” ile başlayan numara.
  Global Site Etiketi (gtag.js): İse web sitemize yüklememiz gereken kod.
Google Analytics Entegrasyonu Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Almış olduğumuz Google Analytics kodu web sitemizin tüm sayfalarında çalışması lazım. Tüm sayfalarda çalışacak şekilde verilen bu kodu web siteye genellikle de “header” veya “footer” alanına ekleyeceğiz.

  Web Sitesi Kurduktan Sonra İlk Olarak Yapılması Gerekenler Nelerdir? Wordpress Gibi açık kaynak kodlu yazılımlarda Google Analytics kodunu eklemek daha kolaydır. Yazılımcıya ihtiyaç duymadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Genellikle temada bu kodu ekleyebilmek için alan oluşturulmuş olur. Direk aşağıdaki o bölümü bulup yapıştırabilirsiniz. Eğer bu alanı bulamadıysanız “Eklentiler” Google Analytics eklentisi (herhangi bir eklenti) indirerek entegre edebilirsiniz.

  Wordpress blog sitesi için tema ayarlarında “Özel Kodlar” olarak açılmış alana bu kodu yapıştırın.

  Not: Bazı temalarda ise sadece UA- ile başlayan kısa kodu yapıştırmanız yeterli olmaktadır. Genellikle bunu belirten açıklama eklemiş olurlar.
Google Analytics Entegrasyonu Nasıl Yapılır | DijitalPi

7. Google Search Console‘a Kayıt

Google Search Console; içerisinde araçları ve raporları barındıran ücretsiz bir hizmettir. Search Console ile sitenizin arama trafiğini, performansını ölçmenizi sağlarken hemde site ile ilgili sorunlarını bize bildirebilir, çözme noktasında bizler ile iletişim kurabilirsiniz.

Aynı zamanda web site içeriklerini site haritaları ile Google Search Console’e göndererek bu içeriklerin dizinlere kayıt edilmesini sağlayabiliriz. Detaylı bilgi için Google Search Console sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Entegre Edeceğiz?

 1. Gmail hesabımızla Google Search Console‘a giriyoruz.
 2. Doğrulama yapabilmemiz için iki seçenek karşımıza çıkıyor. Alan adı ile doğrulama yapmayı öneriyorum. Eğer hostinge erişme imkanınız yoksa diğer adım ile ilerleyeceğiz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Alan adını girerek devam diyoruz. DNS yapılandırması için TXT kaydı kodu oluşturulacak. Bu kodu hosting servis sağlayıcınız destek hizmeti veriyorsa destek kaydı açarak alabilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz 4. madde üzerinden ilerleyebilirsiniz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Search Console DNS yapılandırılması TCT kaydı için hosting Cpanep’e giriş yapıyoruz. C-panel hosting olmayanlar ise kendi panelleri üzerinden DNS (Zone Editor) olarak DNS kaydına ulaşabilirler.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. DNS Zane Editor’e tıkladıktan sonra yönet seçeneğine tıklıyoruz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Kırmızı ile işaretlenen TXT artından “kayıt ekle” seçeneğine tıklıyoruz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Soldan başlayarak “Valid Zone Name”, TTL varsayılan, “Tip” olarak TXT, Kayıt olarak 3. maddede Search Console’den aldığımız kayıt kodunu bu alana girerek “kayıt ekle” diyoruz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. TXT kaydınız işlemesi bir kaç saati bulabilir. Sonrasında ise Search Console ekranına giderek “Doğrula” butonuna tıklayıp doğrulamasını yapıyoruz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Eğer hostinginize erişerek TXT kaydı yapma durumunuz yok ise Search Console ana sayfaya da “URL ön eki” bölümünden bilgileri girerek devam ediyoruz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. HTML etiketi bölümüne inerek “Meta Etiketi” kopyalayın.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Google Analytics (8 madde anlatıldığı gibi) “header” bölümüne ekleyin.
  Aşağıda Wordpress temasında bulunan özel kodlar bölümü için örnek kod ekleme bulunmaktadır. Eğer tema ayarlarınızda benzer özellik var ise kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir alan yoksa “Eklentiler” Search Consele eklentisi (herhangi bir eklenti) indirerek entegre edebilirsiniz.
Google Search Console'a Kayıt Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Son olarak Search Console ekranına ekranına dönerek “Doğrula” diyerek işlemi sonlandırıyoruz.

8. Google Analytics ve Search Console İlişkilendirme

Google Analytics mülkünü Search Console ilişkilendirerek Google Analytics raporlarında Search Console verilerini görebileceğiz. 

 1. Google Analytics hesabına giriş yapılır. Sol alt bölümdeki (Çark simgesi) Yönetici, ardından Ürün Bağlantısı, Tüm Ürünler seçilir.
Google Analytics ve Search Console İlişkilendirme Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Karşınıza “Google Analytics Ürün Bağlantısı” bölümü açılacaktır. Bu bölümden “Search Console’u Bağla” tıklayıp seçiniz.
Google Analytics ve Search Console İlişkilendirme Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Ardından “Ekle”
Google Analytics ve Search Console İlişkilendirme Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Sitenizi seçerek Search Console’a sitenizi ekleyiniz.
Google Analytics ve Search Console İlişkilendirme Nasıl Yapılır | DijitalPi
 1. Kontrol etmek için Sol alt bölümdeki Analytics Anasayfa (Çark simgesi) Yönetici, ardından Ürün Bağlantısı, Tüm Ürünler, Search Console aktif olarak bağlandığını kontrol edin.
Google Analytics ve Search Console İlişkilendirme Nasıl Yapılır | DijitalPi

9. Site Haritasını Search Console Göndermek

Site haritası nedir?

Site haritası; arama motorlarına sitemizde yer alan sayfaları ve bu sayfalarda yaptığımız değişiklikleri bildiren dosyadır.

Sitemap diğer bir tabirle site haritası, web sitemizdeki sayfa ve içerik yapısını Google’ın kaynaklarını daha verimli kullanarak indexlenmesini sağlar. Site haritası SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından oldukça önemli bir maddedir.

Site Haritası Bulma veya Oluşturma

Eğer yazılımcı ile çalışıyorsanız: Sitemap URL’nizi talep edebilirsiniz. Site haritası genellikle aşağıdakine benzer bir URL’dir.

alanadiniz.com/sitemap.xml

Eğer Wordpress gibi CMS yazılımı ile web sitenizi kurduysanız: Öncelikle site haritanızı oluşturmanız gerekir. Eklentiler bölümünden “sitemap” gibi bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan eklentilerden bir tanesini yükleyip site haritanızı oluşturabilirsiniz. Wordpress kullanıcıları site haritalarını aynı zamanda SEO eklentileriyle de oluşturabilirler. Bunun için SEO eklentisi olarak Yoast SEO veya All in One SEO Pack eklentilerini kullanabilirler.

Eğer Ticimax, İdeasoft, Shopfiy, Wix, gibi kullanımı yaygın bir yazılım kullanıyorsanız kullanım dokümanı veya Google’da arama yaparak site haritası yapısını hızlıca öğrenebilirsiniz.

Shopify ve Wix’in Site Haritasının aşağıdaki yapıda olduğuna hızlıca ulaştık.

alanadiniz.com/sitemap.xml

Site Haritasını Search Console Gönderme

Yukarıdaki yöntemlerle site haritasını oluşturduk veya bulduk. Elimizde “alanadiniz.com/sitemap.xml” benzer bir URL’si Google Search Console panelimize giriş yaparak “Site Haritaları” “Yeni Site Haritası Ekleyin” adımlarını takip ederek göndereceğiz.

Site Haritasını Search Console Göndermek Nasıl Yapılır | DijitalPi

10. Sosyal Medya Hesapları ve Paylaşım Butonları Ekleme

Web sitesini kurduktan sonra ilk olarak yapılması gerekenler den diğer bir madde ise sosyal medya hesaplarını eklemek ve kullanıcıların içeriğinizi kolayca paylaşacağı butonları kullanıma açmaktır.

Sosyal Medya hesapları ve paylaşım butonları arasındaki fark ise; kullanıcılar sosyal medya hesap adlarınıza ve simgelerinize tıkladığında kolaylıkla hesaplarınızı bulmanızı sağlar. Paylaşım simgeleri ise içeriğin kolay ve doğru bir şekilde paylaşılıp yayılmasını kolaylaştırır.

Sosyal Medya Hesapları ve Paylaşım Butonları Ekleme | DijitalPi
Sosyal Medya İconları
Sosyal Medya Paylaşım Simgeleri - DijitalPi
Sosyal Medya Paylaşım Simgeleri

11. Facebook Piksel Kodunu Ekleme

Facebook Piksel Nedir?
Web site ziyaretçilerin internet sitesinde gerçekleştirdiği eylemleri anlayarak bunların ölçümlenmesine olanak tanıyan bir analiz aracıdır.

Genelikle Facebook pikseller daha çok reklamlarla verileceği zaman web siteye entegre edilir. Ancak web sitede kulllanıcı davranışlarını ve verileri toplayabilmesi için Facebook Pikseller hızlıca eklenmelidir.

Facebook Pikseller sayesinde Business Manager Analytics Aracı Google Analytics’te olduğu gibi kullanıcı davranışlarını anlamanıza yardımcı olacak veriler sunar.

Facebook Piksel Kodunu Ekleme Nasıl Yapılır? DijitalPi

Facebook Pikseller Nasıl Yüklendir?

Facebook Piksel oluşturabilmeniz için Facebook Business Manager Hesabına ihtiyacınız bulunmaktadır. Facebook Business Manager nasıl açılır? Businees Manager ile ilgi daha detaylı bilgi için ise bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 1. Facebook Business Manager hesabına giriş yapılarak “İşletme Ayarları” na tıklanır. Aşağıdaki gibi “Veri Kaynakları” ardından “Pikseller” e tıklanarak piksel oluşturma aşamasına gelinir.
Facebook Piksel Kodunu Ekleme Nasıl Yapılır? DijitalPi
 1. Ekle tıklandıktan sonra Piksel Adı ve web site URL’niz girilir.
Facebook Piksel Kodunu Ekleme Nasıl Yapılır? DijitalPi
 1. Pikseli şimdi ayarlayın seçilir.
Facebook Piksel Kodunu Ekleme Nasıl Yapılır? DijitalPi
 1. Manuel olarak eklemek için “Pikseli Manuel Olarak Ekleyin” seçilir.
Facebook Piksel Kodunu Ekleme Nasıl Yapılır? DijitalPi
 1. Kod kopyalanır ve Google Analytics’te olduğu gibi ( Analytics Konusu Madde 8 de detaylı olarak anlatımını yaptık) web sitenin <head> </head> kodları arasına yapıştırılır.
Facebook Piksel Kodunu Ekleme Nasıl Yapılır? DijitalPi
Facebook Piksel Kodunu Ekleme Nasıl Yapılır? DijitalPi
Web site admin panelimdeki Header kod yükleme alanı.
 1. Chrome tarayıcısı üzerinden kontrolünü yapabilirsiniz. Chrome tarayıcınıza Facebook Piksel Helper aracı yükledikten sonra aşağıda görüldüğü gibi yeşil yanması doğru yüklendiği anlamına gelmektedir.
Facebook Piksel Helper Nasıl Eklenir? DijitalPi

12. İletişim Formu Ayarlama

Web siteyi kurduktan sonra yapılması gerekenler arasında en önemli olan diğer madde ise iletişim formudur.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sizinle iletişime geçmek veya soru sormak için iletişim formu kullanmak isteyebilirler. İletişim formu yerine telefon numaranızı ve e-mail adresimizi yazdık oradan geçebilirler diye bilirsiniz ancak ziyaretçiniz bunu tercih etmemesi için onlarca neden olabilir.

Rekabet ortamında ziyaretçilerimizin işini ne kadar kolaylaştırırsak bize o kadar çok dönüş sağlayacağından iletişim formu bir web sitenin olmazsa olmazlarındandır.

Kullanmış olduğunuz yazılım türüne göre bu seçenekleri ayarlamanızda fayda var.

Wordpress gibi CMS alt yapısı kullanıyorsanız oldukça fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Eklentiler’e girerek “Contact Form” araması yapmanız yeterlidir. Ancak yaygın ve ücretsiz bir eklenti olan Contact Form 7 Wordpress eklentisini deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın